
i31-DC
- Antal cykler: 3
- Foldevinkel 60 grader
- Foldable
- Parkeringshjælp
Testvindere
Funktioner og billeder
- Enkel og ubesværet fastgørelse til anhængertrækket takket være den håndtagsløse, patenterede IQ hurtigspænder
- Patenterede, aftagelige afstandsstykker med enhåndsbetjening
- Nye, ekstra brede hjulskinner til dækbredder op til 4,5 tommer
- Sammenklappelig hjulskinne og lysenhed
- Skraldesystem til sikker fastgørelse af hjulene på hjulskinnen
- Praktisk aktivering af foldefunktionen med fodpedal
- Hurtigudløsergreb til fastgørelse af den brede støtteramme
- Tyverisikringsanordning med samme nøgle
- Lav vægt for høj bærekomfort og stor nyttelast
Tekniske data

Lille foldbar størrelse 
Ekstra enkel montering 
Værktøjsfri montering 
Tyverisikringsanordning 
Kompatibel med elcykler

| Tekniske data | i31-DC |
|---|---|
| Artikel nr. | 15910-DC |
Antal cykler Hvor mange cykler kan der transporteres på cykelstativet på anhængertrækket. | 3 |
| Kompatibel med elcykler | Ja |
| Dimensioner (BHD) | 118 x 84 x 71 cm |
| Mål foldet (BHD) | 61 x 21 x 76 cm |
| Vægt | 16 kg |
Maks. belastning anhængertræksbelastning Anhængertrækslasten is en indikator for anhængertrækets bæreevne.Den registrerede anhængertræksvægt findes i køretøjets registreringsattest under punkt 13 og skal nøje overholdes. Anhængertræksvægten afhænger altid af køretøjet og kan derfor variere fra type til type. Ikke relevant for bagklapsstativer. | D-værdi = "0 kN" eller min. "5,3 kN": Lodret belastning - egenvægt (anhængertrækstøtte) = maks. nyttelast Forsigtig: Overhold anhængertræksholderens maksimale lasteevne. |
| Maksimal lasteevne | 54 kg (Hjulskinnebelastning = maks. 30 kg) |
Cyklens maksimale akselafstand Beskriver afstanden fra forhjulsnavet til baghjulsnavet.NOTE : Afhængigt af cyklens akselafstand kan cyklens nav stikke ud over hjulskinnen på anhængertrækket. | 130 cm |
Tileable med cykler på 60° foldevinkel: tilstrækkelig til næsten alle limousiner, station stationcars, SUV'er. | 60 grader |
| Cykelsteldiameter | op til 75 mm rundt rør eller 75 x 45 mm ovalt rør |
| Låsbar | Ja |
| Låsbar trailer | Ja |
Skinnegab Beskriver generelt afstanden fra midten af hjulskinnen til midten af hjulskinnen. | 190 / 180 mm |
| Afstand fra midten af anhængertrækkuglen til midten af den første cykelskinne | 16 cm |
| EuroBE / TÜV og DEKRA godkendelse | Ja |
Cyklens maksimale hjulbredde NOTE : Afhængigt af dækkenes bredde kan det ske, at dækkene kun står op på kanterne af cykelskinnerne. | 2,8" (ca. 7 cm) 4,5" (ca. 11 0,5 cm)* *med tandbåndskonverteringssæt (valgfrit) |
| Kvalitetsprodukt fremstillet i Tyskland | Ja |
Monteringsvejledning i31-DC
Tilbehør
- Transporttaske / i-Serie i31Artikelnummer 19850
Transporttaske / i-Serie til Uebler anhængertræk i31
- Opkørselsrampe med påløbsskinne / Serie i, F og HArtikelnummer 19950
Sammenklappelig; inklusive taske.
- Afstandsstykke med tandbånd til 1 cykelArtikelnummer 19960
Aftagelig; låsbar; med kulfiberbeskyttelse;
Til alle cykelstel (inklusive kassestel) op til 120 x 80 mm. - Afstandsstykke med tandbånd til 2. cykel (til cykelholder til 3 cykler)Artikelnummer 19980
Aftagelig; låsbar; med kulfiberbeskyttelse;
Til alle cykelstel (inklusive kassestel) op til 120 x 80 mm - Abstandshalter mit Zahnband für 3./4. Fahrrad (von Rad zu Rad)Artikelnummer 19990
Låsbar; med kulstofbeskyttelse.
Til alle cykelstel (inklusive kassestel) op til 120 x 80 mm.
Reservedele
- Klemme til afstandsstykkerArtikelnummer E1055
19610, 19620, 19630, 19880, 19890, 19900
- Baglygteglas (venstre)Artikelnummer E1872
i21 , i21 S , i21 Z, i31 , i31 Z , i41 S , i21 -DC, i21 Z-DC , i31-DC , i31 Z-DC , i41 S-DC , F14 , F24 , F34
- Baglygteglas (højre)Artikelnummer E1873
i21 , i21 S , i21 Z, i31 , i31 Z , i41 S , i21 -DC, i21 Z-DC , i31-DC , i31 Z-DC , i41 S-DC , F14 , F24 , F34
- NummerpladeholderArtikelnummer E1863
i21 , i31 (ikke til DC-varianter)
- Lystilslutning (højre)Artikelnummer E1866
i21 , i31 , i21 -DC, i31-DC , F14 , F24 , F34
- Lystilslutning (venstre)Artikelnummer E1871
i21 , i31 , i21 -DC, i31-DC , F14 , F24 , F34
- Reservenøgler (1 sæt = 2 stk.)Artikelnummer E1550
Angiv venligst lukkenummeret.
















