
Koblingsanordning til cykelstativ Uebler
X21 S
- Antal cykler: 2
- Foldevinkel 60 grader
- Foldable
- Ingen parkeringshjælp
Funktioner og billeder
- Let og kompakt når den er foldet sammen, hvilket giver mulighed for nem håndtering og opbevaring.
- Patenteret håndtagslås
- Hjulskinne let foldbar takket være integreret håndtag
- Ekstremt praktisk foldning af bæreren via en stor fodpedal
- Sikker transport af næsten alle typer cykler og elcykler
- Lav vægt for høj bærekomfort og stor nyttelast
- Aftagelige afstandsholdere med én håndsbetjening
- Forudindstillet hurtigudløser for nem og sikker opspænding af bærebeslaget
- Skraldesystem til sikker fastgørelse af cykeldæk, centreret på hjulskinnen
- Designerlamper Serie “Eli”, justerbare i bredden
- Tyverisikringsanordning med samme nøgle
Tekniske data

Lille foldbar størrelse 
Ekstra enkel montering 
Værktøjsfri montering 
Tyverisikringsanordning 
Kompatibel med elcykler

| Tekniske data | X21 S |
|---|---|
| Artikel nr. | 15760 |
Antal cykler Hvor mange cykler kan der transporteres på cykelstativet på anhængertrækket. | 2 |
| Kompatibel med elcykler | Ja |
| Dimensioner (BHD) | 119 x 77 x 64 cm |
| Mål foldet (BHD) | 63 x 24 x 64 cm |
| Vægt | 14 kg |
Maks. belastning anhængertræksbelastning Anhængertrækslasten is en indikator for anhængertrækets bæreevne.Den registrerede anhængertræksvægt findes i køretøjets registreringsattest under punkt 13 og skal nøje overholdes. Anhængertræksvægten afhænger altid af køretøjet og kan derfor variere fra type til type. Ikke relevant for bagklapsstativer. | 36 kg fra SL 50 kg 60 kg fra SL 75 kg |
| Maksimal lasteevne | 60 kg (Hjulskinnebelastning = maks. 30 kg) |
Cyklens maksimale akselafstand Beskriver afstanden fra forhjulsnavet til baghjulsnavet.NOTE : Afhængigt af cyklens akselafstand kan cyklens nav stikke ud over hjulskinnen på anhængertrækket. | 130 cm |
Tileable med cykler på 60° foldevinkel: tilstrækkelig til næsten alle limousiner, station stationcars, SUV'er. | 60 grader |
| Cykelsteldiameter | op til 75 mm rundt rør eller 75 x 45 mm ovalt rør |
| Låsbar | Ja |
| Låsbar trailer | Ja |
Skinnegab Beskriver generelt afstanden fra midten af hjulskinnen til midten af hjulskinnen. | 220 mm |
| Afstand fra midten af anhængertrækkuglen til midten af den første cykelskinne | 16 cm |
| EuroBE / TÜV og DEKRA godkendelse | Ja |
Cyklens maksimale hjulbredde NOTE : Afhængigt af dækkenes bredde kan det ske, at dækkene kun står op på kanterne af cykelskinnerne. | 2,8" (ca. 7 cm) 4,5" (ca. 11 0,5 cm)* *med tandbåndskonverteringssæt (valgfrit) |
| Kvalitetsprodukt fremstillet i Tyskland | Ja |
Monteringsvejledning X21 S
Tilbehør
- Transporttaske / X-Serie X21 SArtikelnummer 19670
Transporttaske / X-Serie til Uebler anhængertræk X21 S
- Rampe / Serie P og XArtikelnummer 19940
Sammenklappelig; inklusive taske.
- Afstandsstykke med tandbånd til 1 cykelArtikelnummer 19960
Aftagelig; låsbar; med kulfiberbeskyttelse;
Til alle cykelstel (inklusive kassestel) op til 120 x 80 mm. - Afstandsstykke med tandbånd til 2. cykel (til cykelholdere til 2 cykler)Artikelnummer 19970
Aftagelig; låsbar; med kulfiberbeskyttelse;
Til alle cykelstel (inklusive kassestel) op til 120 x 80 mm.
Reservedele
- Klemme til afstandsstykkerArtikelnummer E1055
19610, 19620, 19630, 19880, 19890, 19900
- NummerpladeholderArtikelnummer E1639
X21 S , X31 S, P22 S , P32 S , F22, F32, F32 XL , F42
- Baglygteglas (venstre)Artikelnummer E1636
X21 S , X31 S, P22 S , P32 S , F22, F32, F32 XL , F42
- Baglygteglas (højre)Artikelnummer E1637
X21 S , X31 S, P22 S , P32 S , F22, F32, F32 XL , F42
- Lampearm med hængsel (venstre)Artikelnummer E1645
X21 S , X31 S, X21 S -DC, F22, F32, F32 XL , F42
- Lampearm med hængsel (højre)Artikelnummer E1646
X21 S , X31 S, X21 S -DC, F22, F32, F32 XL , F42
- BaglygtesætArtikelnummer E1625
Inklusive lampearm, kabel og stik.
X21 S , F22
- Reservenøgler (1 sæt = 2 stk.)Artikelnummer E1550
Angiv venligst lukkenummeret.
- Fodhåndtag til anhængertræksholderArtikelnummer E1662















